Nedeljski, 29.5.2005
Meta Černoga:
SO BOLNIŠKE RES LE ODSEV LENOBE ALI PREDVSEM OGLEDALO SEDANJEGA MENEDŽMENTA?
“Delaj do zadnjega diha ali pa pojdi na cesto!” je vse prepogosto geslo naših turbo-menedžerjev – Delovne razmere ustvarjajo bolnike – Vsak dan je v Sl na bolniški 35 tisoč zaposlenih, marsikdo tudi zaradi stresa na delovnem mestu – Bolniki niso le simulanti in sleparji – Spodbujanje delavcev, ki ne gredo na bolniško, z denarnimi nagradami ima l hude posledice
Delavci na bolniški menda doma vihtijo motike, ženske bi rade ostale doma le zato, da bodo svojim otrokom brisale smrkelj… Temu je, slišimo v zadnjem času vse pogosteje, treba narediti konec in sleparje na bolniški postaviti pred dejstvo: če ne boste delali in boste “čepeli” doma na bolniški, boste dobili manj nadomestila. Če se boste vozili s kolesom, avtom ali motorjem ali, bog ne daj, celo lazili v gore in se tam poškodovali, pripišite sami sebi, saj vas bo zdravstvena blagajna udarila po žepu.
Statistike so jasne, izračuni pa so tudi: v Sloveniji je vsak dan na bolniški 35 tisoč zaposlenih. Vsak od njih je, spet povprečno, na bolniškem dopustu malo več kot enkrat na leto, bolniška pa traja povprečno štirinajst dni. Ta podatek uvršča Slovenijo na šestnajsto mesto med evropskimi državami. Za neposredno plačilo bolniškega dopusta gre iz javne zdravstvene blagajne 10,1 odstotka vsega denarja oziroma 41 milijard tolarjev, nekaj več pa vsako leto plačajo delodajalci za nadomestila do 30 dni bolniškega dopusta. Takšna je resnična slika. Ker je zdravstvena blagajna prazna, je treba narediti red, pravijo na ministrstvu za zdravje. Pa vendar bi bilo treba ob očitno zelo zaskrbljujočih podatkih pogledati še drugo stran. Zakaj so delavci na bolniški? Zakaj ljudem pravzaprav ni do dela in bežijo iz delovnega okolja? Zakaj se na delovnem mestu počutijo vedno slabše? Ali je osemnajst do dvajset odstotkov tistih, ki so, kot pravijo, zaradi dokazanega sleparjenja na bolniški, resnično razlog za to, da po že tako plitkem žepu udarijo kar vse delavce po vrsti?