V zadnjih dneh potekajo mnoge debate o Strategiji za dvig rodnosti. Bilo je veliko kritik, malo manj pohval. Zanimalo so nas izkušnje ljudi in njihova mnenja, kje so vzroki za to? Kako gledajo na te reči?
Povabili smo jih, da zapišejo svoje poglede, da skupaj z nami razmišljajo in zapišejo tudi predloge.
22. novembra smo zato na forumu Starševski čvek uporabnikom zastavili vprašanje: “Kaj vas ovira, da se ne odločite še za (enega) otroka?”
V debati, ki je stekla, je bilo v enem dnevu zbranih 172 izjav. V njej je aktivno (s pisanjem) sodelovalo 100 različnih uporabnikov, ki so skupaj zapisali 45 strani dolg dokument o svojem pogledu in izkušnjah na starševstvo in na predlagano strategijo. Njihova mnenja smo zbrali v priloženem dokumentu, on-line debato pa lahko spremljate na: Debata >>>
Besedilo v dokumentu ni lektorirano. Je dobeseden zapis iz foruma Starševski čvek. Z barvami so označene ključne besede.
Povzetek mnenj in izjav:
Glavni vzrok, ki so ga ljudje ocenili kot glavno oviro pri tem, da se pari ne odločajo za otroka ali več otrok, je predvsem v negotovi prihodnosti. Negotova prihodnost predstavlja ljudem nestabilnost v zaposlovanju in reševanju stanovanjskega problema, kar je povezano z nizkimi osebnimi dohodki.
Na nek način je negotova prihodnost povezana tudi z (ne)kakovostni medosebni odnosi in nepovezanostjo med partnerjema. Veliko žensk je izrazilo zaskrbljenost zaradi odsotnosti partnerja, ki še dlje (vsak dan), kot ona ostaja v službi.
S to oviro so tesno povezane izjave, ki nakazujajo na kronično pomanjkanje časa. To so izpostavili predvsem starši, ki že imajo enega otroka in si ne morejo predstavljati, da bi utegnili poskrbeti še za drugega.
Relativno velik del je izpovedoval težave s plačevanjem vrtcev in šol. Mnogim staršem predstavlja plačevanja tako visokih stroškov varstva in šolanja resno oviro, ki prevesti tehtnico k odločanju za samo enega otroka, med ne-straši pa celo privede k odločitvi, da bosta partnerja ostala kot par brez otrok.
Mnogi pa se o rojevanju ne odločajo, ker so prisiljeni v življenje brez otrok. Ni malo primerov, ki so navajali, da bi otroka z veseljem imeli, pa ga zaradi neplodnosti ali življenja v istosplolni zvezi ne morejo imeti.
Če bi lahko strnili ovire in razloge za neodločanje za rojstva otrok, bi lahko rekli, da je slab socialni položaj tisti, ki bistveno vpliva na odločanje o rojstvu otrok.
Koliko točk v strategiji za dvig rodnosti je namenjeno reševanju tega položaja in kako uresničljive so brez dialoga, pa je že drugo vprašanje.
Andreja Verovšek
Zavod Med.Over.Net
01/520 50 50
[email protected]
/* */