Dan odprtih vrat zdravstvene nege

Dne 25.5.2007 ob mednarodnem dnevu medicinskih sester je potekal Dan odprtih vrat zdravstvene nege na Onkološkem inštitutu v Ljubljani.


Utrinek iz sprejemne hale OI stavbe D Onkološkega inštituta

Na ta dan, zdaj že tradicionalno, odprejo vrata Onkološkega inštituta zato, da vanj povabijo tako bolnike in svojce kot širšo javnost in jim predstavijo svojo(zbriši) dejavnost zdravstvene nege in delo medicinskih sester ter podelijo tudi(briši) posebna priznanja tistim medicinskim sestram, ki s svojim strokovnim delom, trudom in lepim odnosom do pacientov in sodelavcev izstopajo od ostalih.


Nagrajenke v družbi nekdanjega direktorja OI, prof.dr. Zvonimirja Rudolfa, dr.med.

Letošnjega odprtega dne se je udeležilo več bolnikov, svojcev, duštev in drugih. Zvrstilo se je nekaj dogodkov in na dnevu so se na stojnicah bolnikom in obiskovalcem predstavili oddelki v bolnišnici in več nevladnih organizacij, ki delujejo na področju pomoči onkološkim bolnikm in svojcem. Ob dnevu so predstavniki društev in organizatorjev povedali:

JERNEJ GUZEJ, Ljubljansko društvo za boj proti raku (Zveza slovenskih društev za boj proti raku):
„Imamo 11 regijskih društev. Naše društvo je zelo aktivno in se rado udeleži raznih prireditev. Med prednostne naloge uvrščamo preventivo, ozaveščanje bolnikov kam naj se obrnejo, predavanja o raku dojk in o raku mod. Za nas je pomembno bolnikovo počutje. Sodelujemo tudi s Hematoonkološkim oddelekom Pediatrične klinike. Bolnike oskrbujemo z literaturo.“


predstavnica Društva Onkoloških bolnikov, ga. Kristina Bajec

BLAŽ BAJEC, Društvo onkoloških bolnikov Slovenije:
„Dan odprtih vrat je pomemben za to, da se institucija odpre, se razširi, oživi. V sproščenem vzdušju se srečajo zdravniki, bolniki, ozdravljeni in prostovoljci. Organiziramo samopomoč za bolnike z rakom dojk in rakom mod. V ustanavljanju pa so še samopomoči za druge vrste rakavih obolenj. Druge dejavnosti so namenjene izobraževanju, predavanjem, vzpostavitvi normalnega načina življenja tudi s pomočjo ozdravljenih. Tesno sodelujemo z Onkološkim inštuitutom. V Ljubljani delujemo že 20 let.“


Predstavnika Društva bolnikov z limfomom

BLAŽ KONDŽA, Društvo bolnikov z limfomom:
„Ta dan je dobra priložnost za predstavitev društev s področja onkologije. Na ta način prideš v stik z bolniki in si jim na voljo. Si med ljudmi, hkrati je priložnost za poglobitev sodelovanja z zdravstvenim osebjem in na splošno z Onkološkim inštitutom. Takšne prireditve bi se lahko odvijale večkrat letno.“


Sestre z oddelka H1 internistične onkologije

ZLATKA MAVRIČ, viš.m.s., Onkološka posvetovalnica za zdravstveno nego:
„Delujemo na področjih aktivnega zdravljenja (citostatiki, obsevanje, prehrana) in paliativne oskrbe. Oddelek smo odprli lansko leto. Locirani smo v bolnišničnih prostorih na oddelku C II. Tukaj ni več toliko aparatur, hitenja, izvajamo celostni pristop, posvečamo se socialnemu okolju bolnika. Pri nas so večinoma nepokretni bolniki. Čas bivanja je v celoti namenjen in prikrojen bolniku. Spoštuje se njegove navade in razmišljanja. V timu sodelujejo fizioterapevt, psiholog, medicinska sestra, zdravnik, teolog, svojci, duhovnik in drugi.“


Pogovor z Zlatko Mavrič o paliativni oskrbi bolnikov


Predstavitev Društva Europa Donna


OI so obiskali in se udeležili predavanja tudi dijaki iz gimnazije Šentvid.

GORDANA LOKAJNER, dipl.m.s. in DENIS MLAKAR-MASTNAK, dipl.m.s::
„Že četrto leto zapored organiziramo Dan odprtih vrat zdravstvene nege na Onkološkem inštitutu. Ta dan izkoristimo za druženje, spoznavanje in pokažemo, da smo prijazni, odprti in tukaj za bolnike. Vsak oddelek z naše inštitucije predstavlja svoje delo na plakatih. Predstavljamo se bolnikom, javnosti in drugim službam z namenom medsebojnega povezovanja in združevanja. Organizirali smo tudi predavanji Samopregeldovanje dojk in Samopregledovanje mod. Zadovoljni smo z udeležbo. Prišli so tudi učenci, dijaki in svojci.“

KRISTINA MODIC, Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L:
»Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo ponuja nove možnosti združevanja bolnikov, tako odraslih kot otrok, njihovih svojcev, prijateljev, zdravstvenih strokovnjakov in vseh, ki se zavzemajo za najsodobnejše oblike diagnosticiranja in zdravljenja limfomov in levkemij, za celostno oskrbo bolnika, za kakovostno življenje z boleznijo in po njej ter se zavzemajo za krepitev zdravja in za zdrav način življenja. Pomembno je, da se ob takšnem dnevu kot je danes, predstavimo in ponudimo pomoč vsem, ki jo potrebujejo.
Na ta način želimo podpreti prav vse medicinske sestre z OI, ki si to zagotovo zaslužijo, saj lepo skrbijo za nas, ko nam je najtežje. Bolniki z limfomom smo ponosni na vse letošnje nagrajenke, še posebno na sestro Metko Zajc z oddelka H1, katere dobro delo in lep odnos do pacientov smo imeli priložnost tudi spoznati. Bravo, sestra Metka!«


Predstavnici Zavoda MON, Andreja Verovšek in Združenja bolnikov z limfomom L&L, Kristina Modic (Onkološki forumi)

Zavod Med.Over.Net je imel s seboj računalnik in je obiskovalcem predstavljal, kako enostavno, hitro in učinkovito do informacij preko zdravstvenih posvetovalnic in posvetovalnic za onkološke bolnike. Onkološkim bolnikom so namenjeni trije forumi: Kako živeti z rakom, Limfom in Levkemija. (spisek forumov >>>)V njih je mogoče dobiti strokovne nasvete zdravnikov in se tudi posvetovati s tistimi, ki so bolezen že preboleli ali pa se za njo trenutno zdravijo. Namen forumov je tudi izmenjava izkušenj svojcev in drugih, ki se soočajo z boleznimi raka. “Pomembno sporočilo forumov pa je tudi, da rak ne pomeni konec življenja in smrt, kar je močan strah obolelih in hkrati trdo zasidran predsodek splošne javnosti,” je povedala vodja projektov v Zavodu, Andreja Verovšek.

več informacij:
[email protected]
/* */

01/520 50 50