V torek 6. maja 2008 v UKC Ljubljana poteka dan odprtih vrat. V UKC Ljubljana so se odločili, da odprejo vrata in podajo roko društvom, združenjem ter ustanovam, ki združujejo paciente in delajo v njihovo dobro.
V UKC Ljubljana želijo povečati odprtost in okrepiti sodelovanje s pacienti, želijo ponuditi pomoč, nasvete ter zagotoviti dodatne informacije o zdravljenju, življenju z boleznijo in samopomočjo v okviru nevladnih organizacij, zato smo se odločili, da letošnji že tradicionalni Dan odprtih vrat namenijo tej tematiki.
“Na povabilo UKC Ljubljana se je odzvalo več kot 50 društev, ki so danes sodelovali v razpravi na okrogli mizi in na samostojnih stojnicah predstavili svoje delovanje. Tržnico je obiskalo veliko obiskovalcev, ki so se tako seznanili z delovanjem posameznega društva. Ob letošnjem dnevu odprtih vrat smo pripravili tudi okroglo mizo z naslovom: »Skupaj smo bolj uspešni pri preprečevanju bolezni in skrbi za paciente«, ki je pokazala, da nevladne organizacije pozdravljajo korak UKC Ljubljana k večji odprtosti v skupni skrbi za izboljšanje kakovosti zdravljenja in življenja z boleznijo tudi izven bolnišničnih zidov.
Nevladne organizacije so zadovoljne, da bodo informacije o njihovem delu posredovane pacientom že v času bivanja v bolnišnici. Prof.dr.Saša Markovič, dr.med, višja svetnica, je na okrogli mizi poudarila, da si UKC Ljubljana želi pobud, kako bi skupaj bolj uspešno reševali probleme, ki večkrat niso v izključni pristojnosti UKC-ja, ampak jih lahko veliko hitreje rešimo tudi s pomočjo civilne družbe. Generalna direktorica mag. Darinka Miklavčič je predstavila nov institut Svet pacientov, ki bo že v letošnjem letu po zgledu univerzitetnih bolnišnic v tujini zaživel tudi v UKC Ljubljana.
Svet pacientov bo vzpostavil sistematično in kontinuirano povezavo med UKC Ljubljana in pacienti. Glavna medicinska sestra UKC Ljubljana Erna Kos Grabnar pa je čestitala medicinskim sestram in babicam ob njihovem mednarodnem prazniku ter poudarila pomen prostovoljnega dela zdravstvenih delavcev UKC Ljubljana, ki delujejo v različnih nevladnih organizacijah in društvih v dobro pacientov.” (iz izjave za javnost UKC)
Dan odprtih vrat obeležuje pomembne mednarodne dni:
- 5. maj – mednarodni dan babic – ZDRAVE DRUŽINE SO KLJUČ DO PRIHODNOSTI
- 12. maj – mednarodni dan medicinskih sester – MEDICINSKE SESTRE ZAGOTAVLJAJO KAKOVOST TUDI V PRIMARNEM ZDRAVSTVENEM VARSTVU
- 6. maj – mednarodni dan astme
Program:
- ob 11. uri v predavalnici 3 v pritličju osrednje stavbe UKC Ljubljana, Zaloška 7
- OKROGLA MIZA z nevladnimi organizacijami
- ob 13. uri OTVORITEV »TRŽNICE« – Predstavitve nevladnih organizacij
Vse do 19. ure zvečer sbodo potekale pestre dejavnosti, ootvoritev razstave likovnih del medicinskih sester v razstavnem prostoru in kulturni program za paciente in obiskovalce – DMSBZT Ljubljana ter KUD MF in UKC Ljubljana dr. Lojz Kraigher.
Ob tem pomembnem dnevu so posebni pečat dali mag. Darinka Miklavčič, generalna direktorica in prof. dr. Saša Markovič, ki sta poudarili pomembnost sodelovanja bolnika in zdravnika. V procesu zdravljenja ima to sodelovanje izredno pomembno vlogo.
Mag. Darinka Miklavčič se je zahvalila vsem medicinskim sestram in babicam, ki s svojim delom vsakodnevno nosijo pomemben delež pri zdravljenju in okrevanju. V Evropskem in slovenskem zdravstvu pa vedno bolj pomembno in odločilno vlogo prevzema bolnik, kar bo še bolj poudaril Zakon o bolnikovih pravicah, ki ga je na kratko omenil prim. Remškar, predstavnik Ministrstva za zdravje in povabil predstavnike društev, da še naprej sodelujejo v projektih na področju zdravja, ki jih podpira tudi ministrstvo in povabil nove, da se pridružijo skupnim prizadevanjem za več zdravja.
Na okrogli mizi so se med drugim predstavili predstavniki društev, ki so povedali:
Prof. dr. Borut Štabuc – veza Društvo za boj proti raku
Raku se lahko upremo, če se le lahko držimo 11 smernic, oz evropskih nasvetov za zdravo življenje. Rak je poseben po tem, da je kronična bolezen, ki je ozdravljiva. V Sloveniji se lahko pohvalimo, da pri polovici ljudi lahko preprečimo smrt.
Osnovno vodilo društva pa je preventiva in vzpodbujanje k zdravem življenju.
Prim. dr. Boris Cibic – Društvo za bolezni srca in ožilja ZA SRCE
Društvo si prizadeva, da bi ljudje živeli bolj zdravo in k temu pozivajo vse ljudi. Vabijo, naj se udeležijo njihovih predavanj, dejavnosti, obiščejo spletno stran, pišejo prispevke, se gibajo in delajo na tem, da bi bilo življenje in bivanje kakovostno.
Špela Juršič – Ambasadorji nasmeha, Tačke pomagačke, Društvo center za terapijo s pomočjo živali – Terapija s pomočjo živali
O terapiji lahko govorimo, ko je v terapevtsko delo vključen za to posebno izurjen terapevt: vodnik in veterinarsko pregledana žival. Vsaka terapija ima svoj načrtovan cilj in načrt dela. Ponavadi se dela individualno, ob podobnih težavah tudi homogeno za več ljudi.
Terapevtski pari delajo prostovoljno, v tujini tudi profesionalno, kot del prakse znotraj institucije. V ta namen se uporabljajo psi, mačke, ptice, ribe …
Živali imajo pozitivne učinke na paciente; na telesne, psihičnem in socialnem nivoju. Dogaja se, da se ob vključitvi te terapije zniža količina uporabe zdravil proti bolečina, depresiji, za spanje …
prof. dr. Adolf Lukanovič – Slovensko društvo za pomoč inkontinentnim osebam
Inkontinenca je posledica slabitve mišic medeničnega dna. 60% žensk po menopavzi ima težave, pomoč jo išče samo 13%. Razlog za to je v tem, ker je inkontinenca še vedno tabu.
Dejavnost društva je v razsvetljevanju pacientov, vpliv na kakovost bivanja pacientov in informiranje na področju novosti pri zdravljenju, operativnih posegih in pripomočkih. Bolniki in vsi ljudje na splošno bi morali več napraviti za lastno zdravje, predvsem na področju prekomerne telesne teže in razvoju navad zdravega življenja.
Tatjana Žargi – Društvo Hospic
Zagovorništvo bolnikov je program, s katerim želijo odpirati možnosti sodelovanja bolnikov in institucije, ki
Ne podaljšujejo in ne skrajšujejo življenja nikomur, kar zahteva izredno občutljivost pri delu z ljudmi, ki so v procesu umiranja. Umiranje ni le problem medicine.
Eva Škofic Maurer – Rdeči noski – klovni zdravniki
Priporočilo društva je, povedano malo na humoren način, 1 doza smeha dnevno. Cilj društva je vzpostavljati sproščeno vzdušje, kjer bo imel proces zdravljenja več prostora. Delajo z otroki na oddelkih in po sobah najmlajših bolnikov. V ekipi sodelujejo usposobljeni zdravniki. Trenutno je v ekipi 6 klonov.
Dneva odprtih vrat se je udeležil tudi Zavod Med.Over.Net in predstavil svojo dejavnost – brezplačne zdravstvene nasvete na Internetu. (fotografije poglejte v galeriji >>>)
zapisala:
Andreja Verovšek
01/520 50 50