Spletni portal Med.Over.Net ostal brez finančne podpore na državnih in lokalnih javnih razpisih.
Spletni portal Med.Over.Net (MON) je v šestih letih delovanja privabil veliko uporabnikov. Več kot 300.000 ljudi na mesec išče informacije v spletnih vsebinah, poklepeta na forumih in se za hiter nasvet anonimno posvetuje z raznimi strokovnjaki s področja zdravstva, sociale in prava. Na videz majhno spletno mestece pa za svoje široko delovanje potrebuje tudi finančno podporo, saj na spletni strani aktivno sodeluje več kot 80 zdravnikov, socialnih delavcev, psihologov in drugih strokovnjakov.
Del finančne pomoči naj bi prispevala tudi država prek javnih razpisov. Zavod MON je v letošnjem letu kandidiral na šestih javnih razpisih, vsi pa so bili zavrnjeni. Kje se je torej zataknilo? Andreja Verovšek, vodja projektov v Zavodu MON, razlaga: “Ne verjamem, da nismo prepoznavni, saj nismo nova organizacija. Mislim, da tiči pravi razlog zavrnitve v tem, da smo videti preveč dobri, dovršeni in imamo preveč uporabnikov. Sofinancerji potem mislijo, ti imajo veliko denarja, bodo že poskrbeli sami zase.”
V spletni klepetalnici portala so se kmalu pojavila mnenja, da naj bi bile razpisne vloge zavoda slabo napisane, pa tudi namigi, da so razpisne finančne dotacije v veliko meri odvisne od lobiranja in poznanstev. Andreja Verovšek iz Zavoda MON odgvarja: “Naše vloge niso slabo napisane. Ampak, če bi recimo bile, ali je pomembnejša kvaliteta ali celofan, ki se blešči okoli nje?”
Na Mestni občini Ljubljana, kjer je Zavod MON letos neuspešno kandidiral s štirimi razpisnimi vlogami, zavrnjene programe utemeljujejo: “Pri delitve razpisanih sredstev ni prišlo do nepravilnosti. Programi zavoda Med.Over.Net so bili zavrnjeni, kier so pri ocenjevanju dosegli premajhno število točk.“ Zavod MON je z dvema prošnjama kandidiral tudi na razpisu ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Na ministrstvu zavrnjeni razpisni prošnji utemeljujejo s pomanjkljivo razpisno prošnjo s strani vlagalca.
Morda bi lahko neuspelo kandidiranje zavoda Med.Over.Net na razpisih razložili tudi s široko možnostjo oglaševanja na spletnem portalu, ki je drugi programi nimajo? “Dejstvo je, da je oglaševanje na naših straneh učinkovito, vendar mu za zdaj nismo posvečali preveč pozornosti, saj smo bolj usmerjeni v skrb za strokovnjake, ki sodelujejo pri portalu, v uporabnike in razvoj programov. Posvetovalnice smo želeli ohraniti nekomericlane narave,“ doda Andreja Verovšek.
Res je, da toge vsebine javnih razpisov včasih ne korakajo s časom, spletno svetovanje pa še vedno nima zasluženega javnega priznanja o svoji učinkovitosti.
Neja Morato, Dnevnik